Citruskalkon med chokladchampinjoner och syltad pumpa
Svårighetsgrad







Dela
Ingredienser
För 4 personer ()
Recept
- 600 g kalkonbröst
Marinad
- 2 dl naturell yoghurt
- 2 msk honung
- skal från 2 apelsiner + 2 citroner
Chokladchampinjoner
- 200 g champinjoner
- 2 msk smör
Syltad pumpa
- 0.5 liter vatten
- 0.5 liter strösocker
- 4 kryddnejlikor
- 0.25 pumpa
- 2 tsk äppelcidervinäger
- 1 påse Earl Grey-te
Sky
- 5 dl mörk sky (koncentrat + vatten)
- 1 medelstark röd chilifrukt, finhackad
- 1 msk russin
- 1 msk madeira
- 1 msk kakao
- 1 tsk socker
- 1 msk smör
- 2 tsk maizena + lite vatten
Citruskalkon med chokladchampinjoner och syltad pumpa
- Skär kalkonköttet i bitar. Gör iordning marinaden, lägg i kalkonköttet och låt ligga över natten.
- Chokladchampinjoner
Ta hela champinjoner, helst så färska som möjligt. Lägg smöret i en kastrull och häll i svampen. Låt stå där ca 1 timme eller tills champinjonerna har släppt vätska och kokat bort samt brynts igen. Nu är de små och väldigt goda. - Sky
Koka buljongen med chili, madeira och russin (för sötmans skull). - Mixa ihop kakao av god kvalitet, sockret och lite av skyn i en mixer. Häll i resten av skyn.
- Låt det hela koka ihop. Montera lite smör på slutet och red med maizena och vatten. Lägg i champinjonerna. Ställ åt sidan.
- Syltad pumpa
Koka en sockerlag med nejlika i ca 10 minuter. Syra upp med äppelcidervinäger. Låt en påse Earl Grey-te ligga och dra 5 minuter i sockerlagen. - Skala och skiva pumpan. Lägg i lagen och koka en kort stund, ca 5 minuter. Låt svalna i lagen.
- Servering
Ta upp köttet ur marinaden och stek det på medelhög värme tills det är rosa inuti. Det går bra att lägga till en fondantkokt selleri (selleri som tillagats i lika delar buljong och smör/ankfett med lite timjan i ugn) eller potatis. - Lägg upp kött, sås, syltad pumpa och champinjoner på fat eller tallrik i en vacker rad.