Marmorerad hasselnöts- och citronkaka
Svårighetsgrad







Dela
Ingredienser
För 6 personer ()
Recept
- 0.5 dl rostade hasselnötskärnor
- 125 g mjukt margarin
- 1.5 dl strösocker
- 2 ägg
- 3 dl vetemjöl
- 1.5 tsk bakpulver
- 2 msk mjölk
- finrivna skalet av 1 citron
- 2 msk kakaopulver
Marmorerad hasselnöts- och citronkaka
- Fyll till hälften en stor kastrull med vatten och låt det koka upp. Smörj under tiden en form med hål i mitten. Täck hålet med aluminiumfolie för att förhindra att vattenånga tränger upp under kokningen.
- Lägg hasselnötskärnorna i en matberedare och kör tills de är mycket finfördelade. Häll dem i en skål. Torka ur matberedaren med hushållspapper så att resterna av nötterna försvinner. Lägg margarin, socker, ägg, mjöl, bakpulver och mjölk i matberedaren och kör till en jämn smet.
- Ta hälften av smeten och blanda den med hasselnötterna och citronskalet. Tillsätt kakaon till smeten som är kvar i matberedaren och kör tills den är jämnt blandad.
- Fyll formen med dessa båda blandningar och tillsätt en sked av vardera sorten omväxlande för att åstadkomma en marmorerad effekt. Jämna till ytan, täck den med smörgåspapper och folie och fäst med ett snöre. Ställ formen i kastrullen och täck med ett tättslutande lock. Koka den ca 30 minuter eller tills kakan höjt sig och känns fast. Tillsätt mer vatten i kastrullen om det behövs. Lossa försiktigt kanterna på kakan, stjälp upp den ur formen och servera med vanilj- eller chokladsås.
Kommentarer på recept (3)





Överfört betyg från gamla receptsamlingen.





Överfört betyg från gamla receptsamlingen.





Överfört betyg från gamla receptsamlingen.