Chocolate Lamingtons
Svårighetsgrad







Dela
Ingredienser
För 10 personer ()
Recept
- 300 g socker
- 30 g kakaopulver
- 75 ml mjölk
- 50 g osaltat smör
- 65 g mörk choklad, 70 %
- 50 ml rapsolja
- 4 ägg
- 100 ml vaniljyoghurt
- 195 g vetemjöl
- 3 tsk bakpulver
Chokladöverdrag
- 30 g kakaopulver
- 50 ml mjölk
- 175 ml vatten
- 130 g mörk choklad, 70 %
- 300 g florsocker
- 250 g kokosflingor
Chocolate Lamingtons
- Värm ugnen till 170°C. Vispa ihop socker, kakaopulver och mjölk. Smält chokladen och smöret och häll ner i sockerblandningen.Rör ner oljan, äggen och yoghurten. Blanda ner det siktade mjölet och bakpulvret.
- Häll smeten i en smörad 20cm fyrkantig form och täck med aluminiumfolie. Grädda i 45 minuter. Tag bort folien och fortsätt grädda. Prova med sticka. när den är torr är kakan färdig. Ställ åt sidan för att svalna något.
- Chokladöverdrag
Blanda alla ingredienserna utom kokosflingorna i en kastrull. - Värm upp under vispning. Dela kakan i 18 lika stora bitar. Snurra runt varje kakbit i chokladblandningen. Använd två gafflar. Lyft upp och låt chokladen rinna av så mycket det går och rulla dem sedan i kokosflingor. Täck chokladbitarna med plastfolie och lägg i tätslutande burk. Kakor smakar bäst nästa dag men klarar annars en vecka i burk. De går även att frysa.